Jak budować markę za pomocą infografik?
Infografika

Jak budować markę za pomocą infografik?

Podsumowanie:

Język wizualny wymaga odrobinę innych narzędzi niż słowo pisane. Oto pięć tricków, które Ci pomogą.

5 tricków i porad, które Ci pomogą

Twoi klienci – szczególnie ci, którzy Cię jeszcze nie znają – nie poświęcą czasu na czytanie długich wpisów na blogu czy oglądanie kilkuminutowych filmów. Potrzebujesz przyciągnąć ich uwagę czymś, co da się „przetrawić” w ciągu kilku sekund a jednocześnie przekazać wystarczająco dużo informacji, by ich zainteresować i by wrócili po więcej. Infografiki są świetnym rozwiązaniem.

Przekaz wizualny jest przetwarzany o wiele szybciej niż tekst. Dodaj do tego rosnący pęd życia i… okazuje się, że 70% materiałów przekazywanych w internecie ma właśnie formę wizualną.

BuzzSumo przeanalizował ponad 100 milionów różnych kawałków treści (ang. pieces of content) pod kątem tego, jak często są udostępniane. Zwycięzca? Infografiki. Dlaczego zatem nie wszyscy ich używają? Bo o ile tworzenie słów i zdań jest proste, o tyle komunikowanie się językiem wizualnym wymaga trochę innego podejścia. Dziś o psychologii języka graficznego zatem.

Metafora wizualna

Wyobraź sobie infografikę pokazującą populację słoni w Indiach. Wykres z Excela z doklejonym obok słoniem się nie sprawdzi! Wykres z Excela z dołączonym stoperem nie jest najlepszym sposobem na pokazanie historii rekordów świata w biegu na 100 metrów.

Twój mózg przekształca skomplikowane koncepty (takie jak „jakość” czy „zysk”) na rzeczy, które jest w stanie rozumieć intuicyjnie. A rozumie ruch (szybko, wolno), przestrzeń (wysoko, nisko) i materię (twardy, miękki). Zwróć uwagę, że słowa w nawiasach nie wymagają definicji – rozumie je każdy. Mało tego: używasz tych metafor zupełnie nieświadomie (kiedy mówisz, że cena i jakość są „wysokie” a czas oczekiwania „skraca się”).

Jak używać metafor wizualnych? Opowiedz sobie, co chcesz przekazać. Zapisz lub nagraj tę wypowiedź a następnie poszukaj w niej słów-kluczy, które odnoszą się do ruchu, materii i przestrzeni. Czy chcesz pokazać procedurę, która coś przyspiesza (użyj metafory związanej z szybkością: samochody, wyścig)? A może mówimy o pokazaniu wysokiej jakości (użyj metafory związanej z wysokością: do chmur)?

Łatwość kognitywna, czyli najbardziej popularne schematy

To, jaką formę infografiki wybierzesz zależy w dużym stopniu od tego, co chcesz pokazać. Dane liczbowe wymagają innych środków przekazu niż procesy. W każdym przypadku lepiej sprawdzą się elementy, które Twoi odbiorcy znają i kojarzą. W psychologii mówimy o łatwości kognitywnej – czyli łatwości przyswajania informacji. Jednym z jej składników jest znajomość (ang. familiarity). Rzeczy, które znamy uznajemy za łatwiejsze i bardziej przystępne. Dlatego skorzystaj z któregoś z najbardziej znanych schematów w infografice.

  • Bohaterowie – dodanie bohatera sprawia, że infografika może być czytana jako historia a abstrakcyjne koncepty stają się bardziej namacalne To samo robimy we wszelkiego rodzaju explainer videos – ile razy widziałeś materiał zaczynający się od „To jest Krysia. Krysia chce zrobić X a pomoże jej w tym narzędzie Y”?
  • Chronologia – ciąg przyczynowo-skutkowy (X spowodowało Y) albo wydarzenia związane z czasem (najpierw X, potem Y) to bardzo częsty temat infografik. Pamiętaj: nasz mózg wizualizuje czas jako drogę (ruch w przestrzeni). Wykorzystaj to.
  • Porównanie – nasz mózg najlepiej widzi kontrasty. Wykorzystaj to. Podziel świat na „nas” i „onych”, znajdź najbardziej uderzające różnice i pokaż je w sposób wizualny.

PORADA Jeśli brakuje Ci pomysłu na to, jak zacząć – zainspiruj się na Visual.ly. To ogromna baza wszelkiego rodzaju grafik. Portfolio z infografiką znajdziesz pod tym linkiem.

Zamień w historię

Pomyśl: jaka jest stolica Danii? Na pewno ktoś, kiedyś przekazał Ci tę informację. Problem w tym, że… zapomniałeś. Dla większości ludzi przywołanie w głowie stolicy Danii angażuje tzw. pamięć abstrakcyjną – informacja nie jest powiązana z niczym innym, więc ciężko ją sobie przypomnieć. Co innego kiedy jesteś Duńczykiem (wtedy znasz sporo historii o swojej stolicy) albo mieszkasz w Kopenhadze. Wtedy nie zapomnisz nigdy.

Zamiana suchych faktów w opowieść dokładnie temu służy: ma zwiększyć ilość powiązań w głowie, dzięki czemu Twoje dane lepiej zapadną w pamięć. Jak to zrobić?

  • Użyj tego, co Twój odbiorca już wie. Mówisz o pieniądzach? Porównaj do zarobków jego ulubionego sportowca lub znanego wszystkim celebryty.
  • Zaskocz na początku. Chwytliwy nagłówek zwiększa prawdopodobieństwo przeczytania całego materiału. Poświęć mu sporo uwagi!
  • Zadaj pytanie. „Zasady tworzenia angażujących infografik” przegrywają w zestawieniu z „Jak używać metafor do poprawienia klikalności Twoich infografik?”
  • Daj bohaterowi cel. Pamiętasz, jak mówiliśmy o wprowadzeniu bohatera do infografiki? Nadaj mu cel, z którym Twój odbiorca może się identyfikować (Krystian chce zdobyć więcej klientów) albo który jest ważny (Krysia chce zdobyć miłość swojego życia). Pokaż drogę, klient będzie Ci kibicował.

Podziel na bloki

Słyszałeś określenie thumb-friendly content? Według badań Nielsena około 80% użytkowników scrolluje treść zanim ją przeczyta (albo zamiast czytania). Mają też „cyfrowe przeszkadzajki” (ang. digital distractions), które sprawiają, że ciężko im skupić uwagę na jednym kawałku treści przez dłuższy czas. Jeśli jednak masz do przekazania więcej informacji, podziel ją na mniejsze bloki.

  • Używaj śródtytułów. Jeśli pokazujesz chronologię, nadaj nazwy mniejszym okresom.
  • Różne ramki i tła dla różnych bloków danych. Spraw, żeby poszczególne bloki różniły się od siebie na pierwszy rzut oka.

PORADA Pod adresem color.adobbe.com znajdziesz narzędzie do dobierania palet kolorystycznych (ang. color harmonies) – wykorzystaj kolor do oddzielania od siebie bloków informacji.

Spraw, żeby uwierzyli

Powoływanie się na źródła zwiększa wiarygodność przekazu a w dobie fake newsów taka wiarygodność zwiększa prawdopodobieństwo, że Twoje materiały zostaną udostępnione dalej. Co możesz dodać do swojej infografiki?

  • Dane statystyczne z podaniem źródła – sam wykres nie wystarczy, podaj źródło badań albo – jeśli to Twoje własne dane – wielkość próby czy metodę badawczą.
  • Ekspertów – jeśli powołasz się na kogoś, kogo zna Twoja widownia, następuje tzw. transfer autorytetu. Twoja wiadomość dziedziczy wiarygodność eksperta.
  • Case studies – skomplikowane koncepty dużo łatwiej tłumaczy się na konkretnych przykładach.

PORADA Lista źródeł na końcu Twojej infografiki zawsze zwiększy wiarygodność. Poświęć czas na jej solidne opracowanie.

Gdzie szukać inspiracji?

Poza opisanym wyżej Visual.ly w sieci znajdziesz mnóstwo miejsc, które dadzą Ci solidną dawkę inspiracji. Moje ulubione to:

  • Behance.net – najpopularniejszy serwis społecznościowy dla branży kreatywnej.
  • Dribbble – serwis, w którym graficy chwalą się swoimi work in progress. Ten link wyszuka Ci ostatnie infografiki.

Powodzenia! Pochwal się swoimi dziełami!

Autor
Paweł Tkaczyk
Paweł Tkaczyk