Paweł Tkaczyk

Grywalizacja

Co to jest grywalizacja?

Definicji jest kilka. Z jednej strony grywalizacja to używanie mechanizmów znanych z gier (jak punkty, poziomy, kolekcje czy wyzwania) do modyfikacji zachowań ludzi poza kontekstem gry. Druga definicja mówi, że grywalizacja to wstrzykiwanie frajdy (bo frajda jest najważniejszym elementem gry) do rzeczy, które nam frajdy nie sprawiają.

Grywalizacja jest używana w marketingu (do budowania zaangażowania klientów lub tworzenia programów lojalnościowych), w edukacji czy w polityce.

Od czego zacząć?

Grywalizacja
Paweł Tkaczyk, „Grywalizacja” Wydawnictwo OnePress, 2012

Najnowsze artykuły o grywalizacji

  • Jane McGonigal „Superbetter”
    „Superbetter” to kolejna książka Jane McGonigal, kobiety uznanej przez „New York Timesa” za autorkę jednego z dziesięciu przełomowych pomysłów XXI wieku.
  • Gry komputerowe będą nową telewizją?
    Czy gry komputerowe będą nową telewizją? Jest kilka zjawisk, które wskazują, że właśnie tak. Zapraszam Cię w podróż po świecie mediów.
  • Grywalizacja w sprzedaży
    Zastanawiasz się, jak poprawić sprzedaż? Grywalizacja w sprzedaży może być rozwiązaniem, jeśli jest wdrożona dobrze. Zobacz case studies.
  • Nowe, angażujące formaty reklamowe
    „Zaangażowanie” to nowe słowo-klucz branży reklamowej. W internecie, w telewizji czy jakimkolwiek innym medium gonimy za zaangażowaniem konsumenta, który – przytłoczony olbrzymią ilością komunikatów – po prostu jest coraz lepszy w olewaniu nas. Jednak my (piszę „my” w znaczeniu „reklamodawcy” lub „agencje reklamowe”) mamy problem z budowaniem zaangażowania. Dlaczego? Bo podchodzimy do tematu… zbyt szablonowo.
  • Program lojalnościowy z elementami frajdy
    Programy lojalnościowe są wykorzystywane od wielu lat w celu zbudowania lojalności klientów. Jednak mimo tego, że cieszą się one niesłabnącą popularnością, to coraz częściej kojarzone są wyłącznie z nudnym i żmudnym zbieraniem punktów. Co w takim razie wyróżnia dobry, a przede wszystkim skuteczny program lojalnościowy?
  • Czy grywalizacja zrobi coś dobrego z Twoją aplikacją?
    Grywalizacja to – wbrew temu, co myślą niektórzy – nie tylko punkty, poziomy i odznaki. To przede wszystkim pewien sposób myślenia a dopiero potem implementacja.
Paweł Tkaczyk