Grywalizacja

Grywalizacja – mechanizmy

Jak się za to zabrać?

Po pierwsze, odpowiedz sobie na pytanie jaki jest cel grywalizacji? Co masz do wyboru?

  • zwiększenie świadomości marki;
  • wybudowanie szumu wokół niej;
  • budowanie lojalności użytkowników;
  • zwiększenie zaangażowania.

Planowanie grywalizacji

Każdy z tych celów będzie wymagał odrobinę innego podejścia i innych mechanizmów. Są jednak rzeczy, które obowiązują przy każdym wdrożeniu grywalizacji.

  • Strategia powinna zakładać realizację Twoich celów oraz sposoby ich mierzenia. Jeśli zwiększasz świadomość marki, zmierz ją najpierw by wiedzieć, z którego punktu startujesz. „Zwiększenie zaangażowania” także wymaga doprecyzowania: w jakim obszarze zamierzasz pracować?
  • Oprócz Twojej strategii, musisz także wziąć pod uwagę cele użytkowników. Bardzo niewiele osób zaangażuje się tylko dlatego, że ładnie poprosisz – znakomita większość będzie chciała coś z tego mieć. Frajda z samej gry (budowana za pomocą reguł czy fabuły jak w przypadku Undiscovered Territory) albo nagrody zewnętrzne (jak możliwość wygrania zestawu komputerowego lub telefonu) są niezłą motywacją.
  • Postęp w dochodzeniu do mistrzostwa budowany za pomocą mechanizmów informacji zwrotnej (takich jak pochwały, poziomy, tabele wyników) jest nieodzownym elementem Twojego procesu. W przypadki Mini Getaway ludzie fizycznie zbliżali się do nagrody, All Eyes On the S4 pokazywał progres użytkownika za pomocą czasu, Star Player używał tabel wyników a Undiscovered Territory pozwalał przejść na kolejny poziom.
  • Zerojedynkowe reguły czynią grę łatwą i zrozumiałą. Szczególnie kiedy są wspomagane natychmiastową informacją zwrotną – jeśli robisz dobrze, zbliżasz się do celu; jeśli robisz źle – oddalasz się od niego. „Czy strzelą gola w ciągu najbliższych 20 sekund? Jeśli tak, dostaniesz 2000 punktów.” Zaplanuj je dobrze.

Mechanizmy grywalizacji

Samych mechanizmów jest wiele, jednak kluczem jest zrozumienie jednego, podstawowego, który nazywa się pętla informacji zwrotnej (ang. feedback loop). Pętla ta składa się z trzech elementów:

  • Wyzwanie – „przyjdź do kawiarni przed 8 rano”, „patrz w ten punkt przez 60 minut”. Pojedyncze, zerojedynkowe, wykonywane samodzielnie lub w grupie. Projektując wyzwania musisz zwracać uwagę na ich atrakcyjność. A ta jest regulowana kilkoma czynnikami: poziomem zaawansowania gracza oraz jego profilem (może być nastawiony bardziej na realizację lub współpracę).
  • Informacja zwrotna w formie komunikatu z pochwałą (dostarczonego bezpośrednio, mailem, SMS-em). Im bardziej natychmiastowa, tym lepsza. Tu przed projektantem grywalizacji stoją dwa wyzwania: dostarczyć informację zwrotną jak najszybciej oraz pokazać graczowi nie tylko jego osiągnięcie, ale także drogę pozostałą do mistrzostwa („Brawo! Znalazłeś drugą z pięciu Czerwonych Kurtek w Twojej okolicy!”).
  • Nagroda to powód, dla którego użytkownik angażuje się w proponowane mu aktywności. Może być wewnętrzna (frajda z samego grania) lub zewnętrzna (iPad, darmowa kawa). Zawsze buduj najpierw nagrody wewnętrzne, dopiero potem rozdawaj fizyczne gadżety. Nagrodą może być sama pochwała (informacja zwrotna), dołożenie graczowi statusu (kolejny poziom) albo otwarcie mu dostępu do rzeczy wewnątrz gry, do której wcześniej nie mógł się dostać.

Poza pętlą informacji zwrotnej możesz wykorzystywać cały wachlarz mechanizmów, między innymi punkty, odznaki, tabele wyników, prezenty… Każdy z nich jest szerszym tematem do omówienia.

« Grywalizacja w marketingu – przykłady

Chcesz wdrożyć grywalizację dla swojej firmy i marki?

Nic prostszego. Poniższy guzik zabierze Cię na stronę kontaktu. Napisz mi, co chcesz osiągnąć, na pewno coś wspólnie wypracujemy.

Paweł Tkaczyk